Haziran 13, 2024
-
Hayvanlar Alemi

DÜNYANIN EN YAŞLI KÖPEĞİ HAYATINI KAYBETTİ

Dünyanın en yaşlı köpeği rekorunu elinde tutan Bobi 31 yaşında hayatını kaybetti.

Tüm hayatını Leonel Costa ve ailesiyle birlikte Portekiz’in Conquerios köyünde geçiren Bobi, 20 Ekim’de hayvan hastanesinde hayatını kaybetti.

Bobi’nin ölümü onunla birkaç kez görüşen veteriner Dr. Karen Becker tarafından duyuruldu. Dr. Becker Facebook hesabında şunları yazdı. “ Dün gece bu tatlı çocuk kanatlarını kazandı. Tarihteki tüm köpeklerden daha uzun yaşamasına rağmen, onun dünyadaki 11.478 günü onu sevenler için asla yeterli olmayacaktır. Tanrı aşkına Bobi… Dünyaya öğretmen gereken her şeyi öğrettin.”

Guinness, safkan bir Rafeiro do Alentejo olan Bobinin yaşının 1992 yılında Portekiz’in Leiria kentindeki bir veteriner tıbbi servisi ve Portekiz hükümetine ait bir evcil hayvan veritabanına kaydolmasıyla doğrulandığını söylüyor.

Tarihte yaşayan en yaşlı köpek unvanına sahip olmasının yanı sıra üzücü bir hikâyesi de var Bobi’nin. O, dört yavrudan oluşan bir çöpte doğdu. Sahibi Leonel’in babası zaten çok fazla hayvana sahip oldukları için Bobi’yi beslememe kararı aldı. Ancak daha sonra yavruları anneleri uzaktayken almaya karar verdiler. Ama bu sefer de yanlışlıkla Bobi’yi geride bıraktılar. Kısa bir süre sonra Leonel ve kardeşleri tarafından fark edilen Bobi, aileye katılmış oldu.

Leonel, Bobi’nin yaşadığı sakin huzurlu ortamın ve yalnızca insan yemeği yemesinin onun rekor yaşa ulaşmasında katkıda bulunduğunu ve Bobi’yi hiçbir zaman zincirlemediğini veya tasma takmadığını, Bobi’nin serbestçe dolaşmaktan keyif aldığını söyledi.

Kaynak: Guinness

X