Haziran 13, 2024
-
Bilim Teknoloji Uzay / Evren

TÜRKİYE’NİN İLK UZAY ARACI 2026’DA AY’A GİDİYOR

Türkiye, Milli Uzay Programı çerçevesinde başlattığı Ay Araştırma Programı kapsamında geliştirdiği ilk uzay aracını 2026’da tamamlayarak uzaya fırlatmayı hedefliyor. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Türkiye Uzay Ajansı (TUA) ve diğer kuruluşların katkılarıyla hazırlanan bu program, ülkenin 10 yıllık uzay planlarını belirliyor.

Ay Araştırma Programı, Ay’da mevcudiyet gösteren sayılı ülkelerden biri olmayı amaçlıyor. AYAP-1 kapsamında Ay’ın yörüngeden keşfi ve Ay yüzeyiyle temas, AYAP-2 Projesi ile yumuşak iniş yöntemiyle gezici bir keşif aracının Ay yüzeyine indirilmesi hedefleniyor. Bu projede yerli imkanlarla geliştirilen teknolojiler, ürünler ve yazılımlarla Türkiye’nin uluslararası itibarı artırılacak.

Proje, Türkiye’nin ilk “Ay” ve “Derin Uzay” görevini gerçekleştirerek operasyonel tecrübe kazanmayı amaçlıyor. Uzay aracının tasarımı yerli olarak yapıldı, entegrasyonu ve testleri Türkiye’nin altyapıları kullanılarak gerçekleştirilecek. Planlara göre, bütün süreçlerin 2026’da tamamlanması ve uzay aracının fırlatılması planlanıyor. Bu proje, gençlerin uzay bilimi ve teknolojilerine ilgisini artırarak ülkeyi “Derin Uzay” araştırmalarına yönlendirecek.

Kaynak: NTV

X